Bitkilerimiz Neden Kurur?

Rengarenk çiçekleri ev ve iş yerlerinizde kullanarak huzur bulmak istiyorsanız çiçeklerin hastalanıp solabildiklerini de unutmamanız gerekiyor. Çiçeklerin hangi sebeplerden dolayı kuruduğunu öğrenirseniz bu sorunlar ile başa çıkabilirsiniz.

Susuzluk

Çiçeklerin kurumasındaki en büyük sebep susuzluktur. Çiçeklerin su ihtiyaçları da birbirinden farklı olabileceği için bakımını yapmayı düşündüğünüz çiçeğin hangi miktarda su gereksinimine sahip olduğunu araştırmalısınız.

Aşırı Su

Aşırı sulama yapmak çiçeklerin toprak ile arasındaki havayı uzaklaştırabileceği için kurumalarına yol açar. Ayrıca bakterilere karşı savunmasız kalan çiçekler zaman içerisinde çürümeye başlarlar.

Soğuk Havalar

Kış ayları geldiği zaman gece ve gündüz arasındaki ani sıcaklık değişimleri çiçeklerin yapılarını bozar. Bu sebepten dolayı çiçeklerin ilk olarak yaprak kısımlarında büzüşmeler başlar.

Işık Yetersizliği

 

Işık seven çiçekleri ışıksız ortamlarda bıraktığınız zaman kuruma, sararma ve dökülme gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple çiçeklerinizi düzenli aralıklar doğal güneş ışığına çıkartmalı ve bir süre boyunca orada bırakmalısınız.

Kuru Hava

Havanın kuru olduğu yerlerde çiçekler hızlı bir şekilde üşümeye ve sararmaya başlarlar. Bu durum meydana geldikten sonra ise yapraklar birer birer dökülmeye başlar.

İlgisizlik

Çiçeklerinizi sadece dekoratif açıdan göze hoş gelen birer eşya gibi görüyorsanız bunun büyük bir hata olduğunu bilmeniz gerekiyor. Çiçeklerinizi sürekli olarak incelemeli ve onlara yeterli ilgiyi göstererek onların da birer canlı olduğunu unutmadan yaklaşmalısınız.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez