Çayın Çiçeklenmiş Hali

Çiçeksi bir çay kokusu sizi kendinize getirecektir. Bu deneyim sizi sakinleştirirken, görsel zenginliği ile sizi büyüleyecektir.

 

,

 

 

Çiçekli Çay Nedir?

Genelde Asya bölgesindeki restoranlarda sunulan çiçekli çayın ortaya ne zaman çıktığı ve kökenleri bilinmemektedir. Hazırlanışı basit olan bu çiçekleri isteğe bağlı olarak tekli yada çeşitli şekilde taze çiçek iken top haline getirip, kurutuyorsunuz. Kurutulmuş çiçeklerden hazırlanan topu, sıcak suyun içine bıraktığınızda şaşıracaksınız.
 
 
 
 
 
 

Çay Dostu Çiçekler

Yasemin çiçeği başta olmak üzere, amaranth, kasımpatı, zambak, ebegümeci ve osmanthus gibi çiçekleri kurutarak lezzetli çaylar hazırlayabilirsiniz. Çiçek çayının tadına gelirsek, benzersiz bir koku ve leziz bir tat ile karşılaşacaksınız.
 
 
 

 

 

Yemekten sonra misafirlerinize farklı bir deneyim yaşatabilir ve onları etkileyebilirsiniz. Çiçek çayını hazırlarken, cam çaydanlık tercih etmenizi tavsiye ederiz. Özel çiçeklere, aktarlardan ya da internetten ulaşabilirsiniz. Ancak daha doğal ve organik olmasını isterseniz, sizde farklı çiçekleri bir araya getirerek kurutabilir ve dilediğiniz zaman çiçek çayı hazırlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey çiçekleri seçerken, yenilebilir çiçek türü olması ve kimyasal gübreleme yapılmamış olmasıdır.

 

 

Çiçek Çayı Nasıl Yapılır?

https://youtu.be/FaQ-FJAZfXM

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez