Orkide İle İlgili S.S.Sorular

Yeni orkide yetiştirmeye başlıyorsanız sık sorulan soruları okuyarak orkide bakımına iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Ne sıklıkta sulama yapmalıyım?

Yetiştirlen orkide türüne ve bulunduğu ortama göre sulama sıklığı değişiklik gösterebilir. Öncelikle yapmanız gereken orkidenizin türünü öğrendikten sonra yetiştirme koşullarını incelemektir. Cattleyas, Dendrobiums, Encyclias, Epidendrums gibi orkideler iki sulama arasında saksı harcının hafif kurumasına müsade edilebilir, Phalaenopsis, Paphiopedilums. Phragmipediums & Miltonias gibi orkidelerin saksı harcı daha nemli olmalıdır. Geceleri genç orkideler yetişkin orkidelere göre daha fazla sıcağa ve neme ihityaç duyarlar. Büyük saksılar, plastik saksılar daha seyrek sulanmalı, sepet, tel örgü veya toprak saksı gibi ortamlarla, küçük saksıda yetiştirilen orkideler daha sık sulanmalıdır. Ortam nemi düştükçe veya ortam sıcaklığı arttıkça saksıdan buharlaşan su fazlalaşacağından daha sık sulama gereği doğar. Işıklanma süresi azaladığında, ortam sıcaklığı düştüğünde (kışın) veya herhangi bir zamanda ortam nemi arttığında sulama sıklığı azaltılmalıdır.

Musluk suyu kullanabilirmiyim?

Farklı şehirlerde farklı su kaynakları kullanıldığından musluk suyu içerisindeki bileşenlere bağlı olarak bu durum değişir. Bazı bölgelerde kuyu suyu veya musluk suyu orkideler için kullanılabilirken bazı bölgelerde kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Suyun bileşimi yağmur suyuna ne kadar yakınsa orkideler o derece mutlu olacağından mümkün olduğunca arıtılılmış su veya yağmur suyu kullanılmalıdır. Musluk suyu kullanılacaksa içerisindeki klor ağzı açık bir kapta kaynatma veya bir kaç gün güneşte bekletilmek suretiyle uzaklaştırıldıktan sonra kullanılmalıdır. Yağmur yağarken yağmur hasadı yaparak ihtiyacınız olan suyu biriktirip kullanmanız en güzel çözüm olabilir.

Karasal ve epifitik orkide arasındaki fark nedir?

Karasal orkideler organik maddece zengin humuslu topraklarda yetişir. Yetişme ortamı olarak kökler toprak içerisinde sürekli nemli ancak tamamen su içerisinde değildir. Epifitik (Epiphyte) orkideler ise ağaç üzerlerinde kökleri açıkta yaşar ve yağmurlu zamanlar dışında kökler kuru olur. Üzerinde yaşadıkları ağacın besinlerinden faydalanmadan (parazit olmadan) ağaç kabukları arasına birikmiş çürüntüler ve yağışlı zamanlarda gelişmiş kök yapılarıyla yağmur suyunu emerek beslenirler.

Saksı değişiminin gerekli olduğunu nasıl anlarım?

Orkide türüne ve duruma göre değişmekle beraber genellikle 2-3 yılda bir saksı değiştirilmelidir. Kökler tüm saksıyı kaplamış ve saksıdan dışarı çıkmışsa, siyah ve kahverenginde ölü kökler görünüyorsa, saksı harcı çürümüş veya kokuşmuşsa saksı değişimi yapılmalıdır. Saksı değişiminde yetişkin orkideler için her zaman bir büyük saksıya geçmeye gerek yoktur. Özellikle ölü kökler temizlendikten sonra kök tacı küçülmüşse tekrar aynı boyutta taze saksı harcına dikilmesi daha uygundur.
 

Orkidemi ne sıklıkta gübrelemeliyim?

Orkideler düzenli olarak gübrelenmeli, yaz aylarında haftada bir, kış aylarında ayda bir ve daha seyreltik gübrelerle gübrelenmelidir. Orkideler için özel hazırlanmış orkide besini kullanılmalı ürün ambalajında yazılan talimatlara dikkat edilmelidir. Yeni orkide yetiştiricilerinin dikkat etmesi gereken konu su kalitesine göre değişmekle beraber uygulanacak gübre miktarında az gübre çok gübreden daha iyidir ilkesini akıllarından hiç çıkarmamaktır.

En iyi orkide saksı toprağı nasıldır?

Öncelikle bilinmesi gereken epifitik orkideler kesinlikle toprak içinde yetiştirilmeye çalışılmamalıdır. Orkide toprağı yada asıl adıyla orkide saksı harcı, orkideler için özel hazırlanmış karışımlardır. Karışımın içeriği orkidenin bulunduğu iklime, saksı türüne ve sizin bakım şartlarınıza göre farklılık gösterebilir. Tüm saksı karışımları mümkün olduğunca havadar ve dengeli nem sağlama özelliğine sahip kolay kolay çürümeyen materyallerden oluşur. Saksı harcı hindistan cevizi kabuğu lifleri, ağaç kabukları, sphagnum yosunu, perlit, pomza gibi malzemelerin karışımlarından oluştuğu gibi saksı harcı yalnızca bir malzemeden de oluşabilir. Saksı karışımı hazırlarken orkidenin ekolojik yaşam koşullarına uygun köklere yüksek nem sağlayacak, ve havadar olacak karışımlar tercih edilmelidir.

Orkide bakımı zor mu?

Kesinlikle zor değil aksine orkide bakımı kolaydır. Yalnızca diğer bitkilerden farklı istekleri vardır. Bu istekler karşılandığında ev ortamında rahatlıkla yetiştirlebilir.

Orkide ne sıklıkta çiçek açar?

Bu sorunun cevabı orkide türüne göre farklılık gösterir. Bazı orkideler yılda bir kez çiçek açarken bazıları yılda 2-3 kez, bazıları ise yıl boyu çiçekli kalabilirler.

Orkide kokulu mu?

Evet bazı orkide türleri kokuludur. Kimi orkideler hafif koku yayarken, kimileri çok güçlü koku yayabilir. Kokuların çoğu tanıdık kokular bazı orkideler gül, karanfil, yasaemin gibi kokarken bazıları çikolata, vanilya, baharat kokusu gibi kokular yayar. Orkideler tozlaşma için sineklerin dikkatini hem şekilleriyle hemde kokularıyla çeker bu tip orkideler ise çürük et kokusu gibi kokular yayabilir neyse ki bu tür orkideler çok fazla değildir. Koku yayma zamanları orkide türüne göre farklılık gösterir. Gece, gündüz, bahar, yaz gibi.

Ne tür Orkide Saksısı kullanmalıyım?

Orkideler doğada saksı içerisinde yaşamıyorlar. Doğal yaşam koşulları gereği kökler açıkta, ve ağaçlardan sarkmış şekilde havada asılı bulunuyorlar. Ancak evde bu ortamı sağlamak güç, köklerin yüksek nem ihityacı karşılanırken kökleri çürütmemek çok önemli. Aslında sağlıklı orkide yetiştirme sağlıklı kök yapısıyla çok yakından alakalıdır. Bu yüzden şeffaf plastik saksı kullanımı bazı avantajlar sağlayabilir. Kökler izlenebilirken doğada olduğu gibi köklerin ışıkla teması sağlanabilir. Toprak saksılar veya sepetler çabuk su kaybettiğinden sık sulanması gerekir. Plastik saksılar nemi daha uzun süre koruyabilir. Orkide saksıları

Orkidem hasta ne yapmalıyım?

Eğer bakteriyel bir hastalık tespit ederseniz hastalığın diğer bitkilere bulaşmaması için öncelikle o bitkiyi diğer bitkilerden uzağa taşımanız gerekir. Bakteriyel hastalıklar için; en iyi savunma saldırıdır sözünden hareketle sistemik etkili fungal bir bakteriyel ilaç kullanılmalıdır.

Bitkinin herhangi bir yeri kesilirse buradan bakteri girişini önlemek için kesilen yere her mutfakda bulunan tarçın sürün.

Hastalıklar bitki sağlıksızsa daha çabuk bulaşırlar. Bitkinin sterste olup olmadığına dikkat edilmelidir. Köklerde çürüme var mı? Yeterli hava sirkülasyonu oluyor mu? Hastalıklı bitkilere kullandığınız aletleri siterilize etmeden mi kullandınız? Gibi sorular irdelenmeli bitkinin sağlıklı olabilmesi için gerekli optimum şartlar sağlanmaya çalışılmalıdır.

Gece sulamalarından kaçınmak bitkinin bakteriyel hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır. Sulama suyu ılık olmalı  ve sulama sabah veya öğle saatlerinde yapılmalıdır.

Yorumlar (2)

  • teşekküler ödevimde yardımcı oldunuz
    nemiye kaya tarafından tarihinde gönderildi
  • Merhaba orkidemin 3.dalı çıkıyodu 3bogum oluştu falan çok mink ucundan kırılmış büyüme ve çiçeklenme gerçekleşirmi teşekkürler
    Sinem Demir tarafından tarihinde gönderildi

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez