Şakayık Şurubu Nasıl Yapılır?

Büyülü güzellikte ki şakayık çiçeği... Vazonuzun içerisinde evinizin havasını değiştiren bu güzel çiçek, genelde parfümlerde kullanılmaktadır.

 

 

 

Farklı konseptler ve farklı tatlar arayanlardansanız, yazımız tam da size göre... Şakayık şurubunun nasıl yapıldığı ile ilgili sizlerle bir reçete paylaşmak istiyoruz.

 

 

 

 

Şurup Için Malzemeler

Tatlılarınızda veya kokteyllerinizde kullanmak için lezzetli tadı olan bu şurubu yapabilir ve dostlarınıza şurup ile hazırlamış olduğunuz tatlınızı sunabilirsiniz.

500 gr yenilebilir şakayık çiçeğinin yaprakları, tercihen kırmızı
1 litre su
1 kilo şeker
2 tencere
1 elek
Ve biraz sabır :)
 
 

 

 

Yenilebilir şakayık çiçeğini satın alın ve iyice yıkayın. Temizlenmiş olan yaprakları bir havluya veya beze yayın ve güneşte ya da gölgede kurumasını bekleyin. Tencereye kuruttuğunuz yaprakları yerleştirin ve üzerine kaynamış 1 litre suyu dökerek, kapağını kapatın. Bir gece tencerenin içerisinde bekletin.

Ertesi gün, beklettiğiniz yapraklar olan tencereyi ateşe koyun ve kaynatın. Başka bir tencerede elediğiniz 1 kilo şekeri yaprakların içerisine ekleyin ve kıvam alana kadar kaynatın. (tatlılarda ve kokteyllerde kullanmak için daha koyu bir kıvam gerektiğini unutmayın) Şurubunuz hazır!
 
 
 
 
 
Not: Daha fazla renk ve kokusu olan bir şurup hazırlamak için; yukarı saydığımız adımları tekrarlayın ve daha önce yaptığınız şuruptan, yeni şurup malzemelerine ekleyiniz.

Önemli: Çiçekçilerde kesilen şakayık çiçekleri tüketime uygun değildir. Bu nedenle tüketim amacıyla yetiştirilen çiçeklerden satın almanız gerekmektedir. 

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez