top of page

1989'dan Beri Tutkuyu Sanata Dönüştüren Çizgi...

 

Nadir ve Değerli... Çikas Gibi...

 

Çikas yada Latince ismiyle "Cycas" çok ender görülen tek kozalaklı bir palmiye çeşididir.Dünyanın ancak on kadar ülkesinde yetişen Çikas'ın erkek ve dişi türleri mevcut.Halk arasında "Sanat Dalı" olarak da anılan Çikas'ı kurutulmuş halde erkek opera ve bale sanatçılarına vermekse eski bir gelenek.Uzun ömürlü olmasıyla tanınan ve en büyükleri 12 metrelik ağaçlar olan Çikas , çok yavaş büyüdüğünden sabır , sevgi ve özen istiyor aynı çiçekçilik gibi...

 

Çiçek butiğimizin adı bu değerlerden ilham alıyor.Bitkilerin büyüleyici , parfümlü ve renkli evrenini iş edinen Çikas , hem bireysel hem de profesyonel çiçekseverler için ihtiyaca en uygun çiçekleri keyifle hazırlıyor.Çünkü çiçekleri ve onların yaşama kattığı değeri ; sözlerin bittiği yerde çiçeklerin dile geldiğini biliyor.

 

 

Çiçeklerin sihirli doğasında buluşmak için

Cikas.Com'a bekliyoruz...

Connecting People to Plants

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

This Is Us

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your page. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

This is a great space to write a long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are.

bottom of page