S.S.S.

Üyeliğim için e-posta adresimi ve şifremi nasıl değiştirebilirim?

-Hesabım sayfanızda bulunan ''Üyelik Bilgilerim'' bölümünden e-mail adresinizi güncelleyebilir, şifrenizi değiştirebilirsiniz.

 

Sitenizden yapılacak online alışverişlerde kart kullanımı güvenli mi?

-Kişisel bilgilerinizin güvenliği bizim için çok önemli. Bu sebeple sepet adımından, ödeme sürecinin sonuna kadar gerçekleşen tüm işlemleriniz 3' üncü kişilerin erişimine karşı SSL sertifikası ile korunmaktadır. Ödeme esnasında kart bilgileriniz hiçbir şekilde 3' üncü kişiler tarafından görülememekte ve Çikas Çiçekçilik Tic.Ltd.Şti. tarafından kayıt edilmemektedir.

 

Siparişimin durumunu nasıl kontrol edebilirim?

-Siparişinizin durumunu websitemiz veya mobil uygulamamız içerisinde yer alan ''Sipariş Takibi'' bölümünden takip edebilirsiniz. Siparişiniz kargo ile gönderiliyorsa kargoya verildikten sonra, sipariş takip bölümünde yer alan kargo takip linkine tıklayarak kargo durumunu detaylı olarak görebilirsiniz.

 

Siparişimin ödemesini nasıl yapabilirim?

-Kredi kartı, banka kartı, havale, BKM Express ve Kapıda Ödeme aracılığıyla siparişinizin ödemesini kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca bize ulaşın sayfasındaki çağrı merkezi, email veya canlı destek kanalımızı kullanarak ödeme ile ilgili her konuda ekibimizden destek alabilirsiniz. 

 

Nakliye ve servis ücretleri nasıl belirleniyor?

-Şubelerimiz tarafından merkezi lokasyonlara teslimatı sağlanan siparişlerde yol ücreti alınmamaktadır, diğer bölgelere teslimat sağlamak için merkeze uzaklığa bağlı olarak ek yol ücreti talep edilmektedir. Kargo ile teslimatı sağlanan ürünler için kargo ücreti talep edilmemektedir.

 

Para iadeleri ne kadar sürede yapılır? Yapılan para iadesini hesabımda göremiyorum. Ne yapmalıyım?

 

-Para iadeniz alışverişinizde kullanmış olduğunuz kredi kartı veya banka hesabınıza otomatik olarak iadenizin onaylandığı anda yapılmaktadır.

İade işlemi Çikas Çiçek tarafından bankanıza yapıldığı an, siparişinize tanımlı olan e-mail adresine işlem detaylarını gösteren bir dekont veya iade maili gönderilmektedir. Bu dekont veya iade bilgisini içeren e-mail elinize ulaştıysa bankanıza Çikas Çiçek tarafından kesin olarak iade ödemesi yapılmış demektir.

İade işleminin banka veya kart hesabınıza yansıma süresi ise bankanızın işlem sürecine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Lütfen dekontun size ulaşmasından itibaren bankanıza ait minimum süreyi kontrol ediniz. Bu süre geçtikten sonra, hesabınızda iade tutarını göremiyorsanız dekontta belirtilen bilgiler ile bankanıza başvurunuz.

Eğer mailinize dekont değil sadece iade maili ulaştıysa info@cikas.com mail adresimizden bize ulaşarak dekont talep edebilirsiniz.

 

 

 

Sipariş teslimi sırasında alıcı yerinde yoksa nasıl ilerleniyor?

-Sipariş teslimi sırasında gönderim yapılan kişi yerinde yoksa kayıtlı alıcı telefon numarasından iletişime geçilir. Alıcıya ulaşılamadığı takdirde imza karşılığında şirket/ bina görevlisine teslim edilir.

 

 

 

Sipariş verdikten sonra değişiklik yapabilir miyim?

-Siparişiniz "hazırlanıyor" aşamasına alınmadan önce değişiklik yapabilirsiniz. "Hazırlanıyor" aşamasında olan siparişleriniz için bize ulaşın sayfasındaki çağrı merkezi, email veya canlı destek kanalımızı kullanarak her konuda ekibimizden destek alabilirsiniz.

 

 

Sipariş verdikten sonra bilgi akışı nasıl oluyor?

-Siparişinizi oluşturduktan itibaren her adımda e-mail ve sms ile tarafınıza bilgilendirme yapılmaktadır.

 

 

Çiçek ürünlerinizin tazeliği ne kadar sürüyor?

-Çiçek aranjmanlarımız, sipariş üzerine taze ve günlük kesme çiçeklerle hazırlanıp teslim edilmektedir.

 

 

İndirim kodlarımı nasıl kullanabilirim?

-İndirim kodunuzu; www.cikas.com websitesinde sipariş adımında yer alan indirim kodu bölümüne, mobil site ve mobil uygulamada ödeme sayfasında bulunan indirim kodu bölümüne girmeniz yeterlidir.

 

 

 

Kampanyalarınızdan nasıl haberdar olabilirim?

-Kampanyalarımızdan ve yeniliklerimizden e-mail ve sms yoluyla haberdar olabilirsiniz. Üye değilseniz hemen üyeliğinizi oluşturabilir; üyeyseniz ''hesabım'' sayfasında yer alan iletişim izinleri bölümünden kampanya izinlerini güncelleyebilirsiniz.

 

 

Taksit seçenekleriniz var mı?

-

Bonus, World, Maximum, CardFinans, Paraf ve Axess kart sahiplerine 3 - 6 taksit yapılabilmektedir.

Çiçek ürün gruplarında geçerli olmak üzere;

3 Taksit için : 10% vade farkı,

6 Taksit için : 15% vade farkı

uygulanmaktadır.

 

 

Siparişimin belirli bir saatte teslim edilmesini istiyorum.

-Güzergaha bağlı toplu dağıtımlar yapıldığından net teslimat saati veremiyoruz. Bu sebeple siparişiniz seçmiş olduğunuz saat aralığı içerisinde teslim edilecektir. Kargo ile gönderilen ürünler, belirtilen kargo teslim süreleri içerisinde teslim edilmektedir.

 

 

Hastane, okul gibi kamu kuruluşlarına teslimat yapılmakta mıdır?

-Resmi ve özel kuruluşlara kendi prosedürleri çerçevesinde teslimat yapılabilmektedir. Teslimatın alıcıya yapılamadığı durumlarda gönderim yapan kişiye bilgi verilerek danışma ve benzeri kurumsal masalara teslim edilmektedir.