top of page

Antoryum Bitkisi ve Bakımı

Antoryum haftalarca süren kalp şeklindeki çarpıcı kırmızı veya pembe çiçeklere sahiptir. Çok fazla parlak, dolaylı ışığa ihtiyacı vardır. Asla doğrudan güneş ışığı almayı sevmez. Sulamalar arasında toprağın biraz kurumasını bekleyin.


ANTHURİUM NEDİR? GENEL ÖZELLİKLERİ

Anthurium, arum ailesinden gelir. Antoryum çiçeği olarak da bilinen bu bitki genel olarak kuyruk çiçeği, antoryum, flamingo çiçeği ve laceleaf adlarıyla da anılır.

Antoryum çiçeği,latince ismiyle anthurium schott çiçeği olarak biliniyor.

Antoryum, çiçeği kırmızı bir bitkidir. Çiçekleri kalp şeklindedir. Bu çiçeklerin ortası ise yeşil ya da sarıdır. Peki Antoryum(anthurium) flamingo çiçeği yararları nelerdir? Antoryum hikayesi nedir?

FLAMİNGO ÇİÇEĞİ: (Anthurium andraeanum) Kalp şeklindeki yaprak ve çiçekleriyle çok güzel görünür. Genellikle kırmızı renkte kocaman çiçekleri vardır. Beyaz, pembe, mor renkli çiçekleri olanlarına da rastlanır. Sıcak ve gölge, aynı zamanda nemli ortamları sever. Çiçeklerini kesmeye kıyabilirseniz vazoda da uzun süre dayanır.ANTORYUM ÇİÇEĞİ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Antoryum ya da flamingo çiçeğinin bakımı oldukça kolaydır. Çiçeğini dip bölgesinden vererek yukarı doğru çıkaran flamingo, çiçeği öldüğünde yerine yenisini çıkarır.

Saksıları genel olarak çok büyük olmaz. Büyümesi için en ideal boyut genel olarak satıldığı saksı boyutudur.

Kışın antoryum çiçeği bakımı nasıl olmalı? Eğer evin sıcaklığı uygunsa hızla gelişmeye devam edebilir. Hızlı büyüyebileceği en düşük sıcaklık geceleri 20 derece, gündüzleri ise en yüksek 28 derecedir.

Antoryum (anthurium) yıl boyu çiçek açan, uzun ömürlü bir bitkidir. Yaprakları sanki özel olarak cilalanmış gibi parlak bir görünüme sahiptir. Yüksek nem ihtiyacından dolayı yapraklarına spreyle su püskürtmeniz gelişimi için idealdir. Ayrıca bu bitkiyi kesme çiçek olarak çiçek aranjmanlarında da kullanabilirsiniz.

ANTORYUM (FLAMİNGO) ÇİÇEĞİ SAKSI DEĞİŞİMİ

Antoryum flamingo bitkisinin saksı değişimi diğer çiçeklerde olduğu gibi yılda bir kez iki parmak genişliğinde saksıya alınmalı. Orkide hariç neredeyse tüm bitkilerde saksı değişimi yılda bir kez iki parmak daha geniş saksıya alınarak gerçekleştirilir.

ANTORYUM ÇİÇEĞİ BUDAMA NASIL YAPILIR?

Antoryum çiçeğinin kuruyan ya da zarar görmüş olan yapraklarını budamak istiyorsanız, bir budama makası ya da normal bir makasla, bağlantı yerine yakın bir noktadan budayabilirsiniz. Bu şekilde bitkinin daha rahat büyümesi de sağlanmış olur.

ANTORYUM ÇİÇEĞİ NERELERDE YETİŞİR?

Kuyruk çiçeğinin bakım ortamı, çiçekli bitkilerin yüzde doksanında olduğu gibi gün ışığı alan odalardadır. Çiçekli bitkiler ışığın girdiği yerden beslenir.

FLAMİNGO ÇİÇEĞİ NASIL SULANIR?

Flamingo çiçeği sulaması için, elinizle toprağı kontrol edin ve eğer toprak kuruysa su dolu küçük bir kaba saksıyı oturtun. Beş on dakika beklettikten sonra saksıyı kaptan alabilirsiniz.

Ya da suyu toprağına verin ve altındaki tabağa bırakmaya başladığında daha fazla vermeyin. Su dolan kabı boşaltın. Bu kapta su bırakırsanız bitkinin çürümesine sebep olabilirsiniz. Su çok soğuk ya da sıcak olmamalıdır.


FLAMİNGO ÇİÇEĞİ YAPRAKTAN ÇOĞALIR MI?

Flamingo ya da anthoryum çiçeği yapraktan çoğaltılabilir. Antoryumun çoğaltılması en uygun zaman mayıs ayıdır.

Kökten yavru veren anthoryum çiçeğini 15 hazirandan yaz sonuna kadar ayırarak çoğaltabilir.

Antoryum çiçeği yapraktan çoğaltma ise şu şekilde olur: Yaz sıcakları başladığında antoryumunuzun gövdesi biraz uzadıysa dibe yakın yerden kesin ve ayrı bir saksıya dikin.

Flamingo çiçeği çoğaltma işlemi için 15 haziran ve sonrası iyi bir zamandır. Kısa sürede köklenir ve yaklaşık 1 ay sonra büyümeye başlar. Kestiğiniz kök de filiz verir ve hızlı büyür.

ANTORYUM TOHUMU NASIL OLUR?

Antoryum tohumları çok büyük değildir. Flamingo çiçeği tohumlarını gelecekte kullanılmak üzere saklamak oldukça zordur.

ANTORYUM ÇİÇEĞİNİN ANLAMI

Antoryum çiçeği zenginliği ifade eder. Her çiçek gibi antoryum çiçeğinin de hikayesi vardır. Bu çiçek flamingo çiçeği, anthurium, kuyruk çiçeği ve laceleaf adlarıyla da bilinir. Antoryum çiçeği mutluluk, misafirperverlik vebereket anlamına da gelir.


  • Kırmızı antoryum anlam ı :Aşk ve zerafet, ateşli aşk

  • Beyaz antoryum anlam ı :Sadelik

  • Pembe antoryum anlamı : Sevgi

  • Yeşil antoryum anlamı : Aşkın doğal hali


FLAMİNGO ÇİÇEĞİ YARARLARI – FAYDALARI

Anthurium andreanum Flamingo çiçeği (Antoryum) olarak tanınır. Amonyak salımlarını en iyi arındıran ikinci bitkidir. Bu bitkiye evin mutfak ve banyo bölümlerinde yer verebilirsiniz.
26 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page